Nové výtahy


Dle určení mohou být výtahy:

Osobní výtahy
Nákladní výtahy
Malé nákladní výtahy (jídelní výtahy)

Všechny výtahy dělíme dle typu pohonu na:

Lanové výtahy
Výtahy bez strojovny
Bubnové výtahy
Hydraulické výtahyOsobní výtahy

Jsou určeny pro dopravu osob a jde o nejrozšířenější typ výtahu. Nejčastěji jde o domovní výtahy v bytových, panelových domech a v úředních budovách.
Výtahy montujeme do všech typů šachet a to zděných, ocelových opláštěných sklem nebo plným materiálem. Kabinu výtahu se vždy snažíme navrhnout tak, aby maximálně využila dostupný rozměr šachty a vyhovovala účelu použití výtahu. Interiérová úprava kabiny a povrchová úprava dveří je konzultovaná se zákazníkem, používají se „běžné“ materiály jako je prášková barva komaxit (dle RAL), nerez, sklo a další.
Osobní výtahy jsou většinou požadovány v provedení pro imobilní osoby s doplňky dle vyhl. 398/2009 Sb.
Osobní výtahy standardně dodáváme s frekvenčním řízením pohonu pro plynulou regulaci rozjezdu a dojezdu výtahu do stanice.
Výtah může být vybaven náhradním zdrojem napájení,  aby mohl i při výpadku proudu bezpečně dopravit osoby do nejbližší stanice.
Všechny osobní výtahy jsou vybaveny certifikovaným bezpečnostním zařízením – zejména zachycovače proti pádu kabiny, pádové ventily, omezovače rychlosti, dveřní uzávěrky atd. vše dle přísných norem EU.

Nákladní výtahy

Jsou určeny pro dopravu nákladu a osob. Pokud  jsou výtahy určeny i pro dopravu osob, platí pro ně vše, co pro osobní výtahy. Nákladní výtahy většinou mívají větší nosnost a podlahovou plochu.
U nákladních výtahů se používá osazení tzv. protinárazovými gumovými pásy proti poškození stěn kabiny. Podlaha bývá z odolnějšího materiálu např. ze slzičkového plechu atd.
Stejně jako osobní výtahy, tak i nákladní výtahy mají všechny bezpečnostní komponenty.

Malé nákladní výtahy (jídelní výtahy)

Slouží pouze pro dopravu nákladu bez dopravy osob. Jejich nosnost je nižší než 300 kg a normou jsou omezeny rozměry kabiny výtahu. Tento typ výtahu je zpravidla dodáván jako tzv. kuchyňský pro dopravu potravin a zásob v gastro provozech, používá se také pro rozvoz prádla v hotelích, dopisů na poštách nebo i materiálu v laboratořích. Pro svou malou nosnost jsou tyto výtahy často realizovány jako bubnové se strojovnou nahoře. Vzhledem k vyloučení osob a účelu použití tento typ výtahu nemá vnitřní ovladač, ale pouze vnější přivolávače, obvykle s možností poslat výtah do určité stanice.Lanové výtahy

Jedná se o klasický typ výtahového pohonu. Základní variantou je umístění samostatné strojovny výtahu nad šachtou a vedení lan z klece přes trakční kolo přímo na protizávaží. Výhodou je prakticky neomezený zdvih klece a nižší příkon motoru. Jsou vhodné do míst s vysokým počtem jízd výtahu.
Strojovnu je možné umístit i vedle nebo za šachtu v libovolné úrovni.

Výtahy bez strojovny

Jedná se o variantu lanového výtahu, kde není nutné mít strojovnu. Veškeré zařízení jako výtahový stroj, motor i hlavní část ovládací elektroniky je umístěno přímo uvnitř šachty. Mimo šachtu je pouze malá skříňka s ovládacími prvky výtahu.

Bubnové výtahy

Opět se jedná o variantu lanového výtahu. Tentokrát je místo trakčního kola použit velký buben, na který se namotává lano se zavěšenou kabinou. Velkou výhodou tohoto řešení je maximální využití šachty, protože není potřeba protizávaží. Kabina pak může být větší, což je ideální řešení např. pro průchozí výtah v relativně malé šachtě.

Hydraulické výtahy

Nabízíme jak přímé (kabina výtahu je přímo na pístu), tak nepřímé (kabina je zavěšena na lanech a na pístu je pouze převodní kladka) provedení hydraulického výtahu. Strojovna výtahu může být do 10m od šachty v libovolné úrovni. Vhodnost tohoto typu výtahu je ideálně pro zdvih do cca 10m. Tento typ výtahu má nižší rychlost než lanový, ale menší pořizovací cenu.